افتتاح سایت گیم هفت را بر تمامی گیمیر های عزیز تبریک عرض میکنیم


ماهیت Refresh Rate و نحوه تاثیر گذاری آن بر روی بازی

ماهیت Refresh Rate و نحوه تاثیر گذاری آن بر روی بازی

با سلام خدمت تمامی دوستان و علاقمندان به گیم،

طی تحقیق و بررسی هایی که توسط بنده انجام شد لازم دیدم که باید مقاله ای در خصوص مبحث بسیار مهم Refresh Rate ارائه بدم . به یقین می توان گقت هیچ گیمر حرفه ای وجود ندارد که با واژه هایی نظیر Refresh Rate , Frame Rate , FPS , Frequency و … روبرو نشده باشد . در ابتدا باید گفت مفهوم تمامی واژه های ذکر شده یکسان می باشند و به معنایی نرخ نو سازی تصویر می باشند و در واقع تعداد تصاویری می باشد که در هر ثانیه مشاهده می شود ( به عبارتی بهتر تعداد تصاویری که در هر ثانیه نو سازی می شود ) . اما چه مقدار فرکانس برای مانیتور مناسب است ؟ آیا هرچقدر فرکانس بالاتر باشد بهتر است یا بالعکس ؟ برای یک بازیکن حرفه ای کانتر چه میزان fps مناسب است ؟ برای بررسی جزئی و دقیق تر این پدیده در ادامه مطلب با ما همراه باشید .

همانطور که گفته شد Refresh rate یا همان Frame rate یا همان FPS یا همان فرکانس صفحه نمایش گر بیانگر تعداد تصاویری می باشد که صفحه نمایش در هر ثانیه نوسازی می کند ، برای مثال اگر فرکانس مانیتوری روی 75 هرتز تنظیم شده باشد به این معناست که در هر ثانیه 75 تصویر در اختیار شما می گذارد و در واقع با آهنگ تغییرات 75 تصاویر نوسازی می شوند . همانطور که می دانید علاوه بر تنظیمات مانیتور در بازی کانتر هم می توان fps را توسط کد fps_max تغییر داد ، پس شما یک مقدار fps برای مانیتور و یک مقدار fps هم برای بازی کانتر تعریف می کنید ، همراه با ذکر یک مثال رابطه این دو را با هم مشخص می کنیم :

فرض کنید حداکثر میزان فرکانس برای مانیتور شما 100 هرتز باشد ، اما وقتی در بازی کانتر ماکسیمم فرکانس را روی 90 قرار دهید در حین بازی نهایتا در هر ثانیه 90 بار تصویر نوسازی می شود و از تمام توانایی مانیتور که 100 بار در هر ثانیه تصویر را نوسازی می کند استفاده نمی کنید .

از تعریف fps انتظار می رود که هرقدر میزان آن بالاتر باشد تصویری روان تر خواهیم داشت و میزان کم آن باعث سوسو شدن تصویر می شود و طی طولانی مدت چشم انسان را اذیت می کند که این یکی از عوامل اصلی در miss دادن خط گیر های اسنایپر در کانتر است ، اما تا چه میزان افزایش فرکانس برای انسان قابل درک است ؟

در برخی از مقاله ها گفته شده فرکانس بیش از 90 هرتز پردازش های غیر ضروری را بر چشم انسان تحمیل می کند و برخی هم معتقدند انسان واقعیت را با تصویری در حدود 60 فریم بر ثانیه هم درک می کند . همین امر سبب می شود که تماشای فیلم هایی نظیر هابیت و … که برای اولین بار از رفرش رِیت بسیار بالا استفاده کرده اند حالتی عجیب و غیر واقعی به خود بگیرد و منتقدانی را به دنبال داشته باشد .

به همین منظور امروزه بشر به این نتیجه رسیده که رفرش ریت مناسب برای بازی بین 90 تا 100 هرتز می باشد . و بیشتر از آن در عملکرد شما در حین بازی نه تنها تاثیر مثبت ندارد بلکه باعث خسته کردن الکی چشم شما می شود ، زیرا برای مثال با فرکانس 120 هرتز چشم شما زحمت می کشد و 120 تصویر را در هر ثانیه در یافت می کند اما فایده ندارد زیرا در اخر مغز شما حدود 90 تای آن را پردازش می کند ،  پس کاری بی هوده صورت گرفته ، از طرفی اگر میزان آن کمتر از معیار مطلوب ذکر شده باشد سبب سوسو شدن تصویر و تاری آن می گردد .

چند تصویر آماده کردم که به طور کاملا واضح تفاوت فرکانس ها را در عملکرد صفحه نمایش نشان می دهد

توصیه من به شما :

فرکانس درونی بازی کانتر را روی 100 قرار دهید

فرکانس مانیتور هم روی 85 – 100 هرتز قرار دهید

برای تنظیم فرکانس بازی کانتر 2 راه وجود دارد که توصیه می شود هر دو را انجام دهید :

1) استفاده از دستور fps_max 100 در کنسول که تقریبا همه شما می دانید

2) اضافه کردن کد

-freq 100

برای این منظور بر روی آیکن شرت کات کانتر که در صفحه دسکتاپ می باشد راست کلیک کرده و Properties را بزنید ، حال در قسمت Target آخر آدرس یک فاصله ( space ) بزنید و دستور بالا را تایپ کنید .

 

همچنین برای تغییر فرکانس صفحه نمایش می توانید از برنامه Reforce استفاده کنید که در همین سایت برای دانلود قرار گرفته است . برای دانلود اینجا کلیک کنید .

نظرات کاربران

f0rest میگه:

Hi
Dawsh namoosan damet garm aliii bood 😉 :X

تاریخ: اکتبر 3rd, 2015

دیدگاهی ارسال کنید...

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تبلیغات بنری

پر بازدید ترین مطالب

تعداد بازدید: 12193
تعداد دیدگاه ها: 4

تعداد بازدید: 11593
تعداد دیدگاه ها: 31

تعداد بازدید: 8779
تعداد دیدگاه ها: 10

تعداد بازدید: 9865
تعداد دیدگاه ها: 16

تعداد بازدید: 7961
تعداد دیدگاه ها: 4

تعداد بازدید: 7687
تعداد دیدگاه ها: 29

تعداد بازدید: 3538
تعداد دیدگاه ها: 5

تعداد بازدید: 5552
تعداد دیدگاه ها: 16

تعداد بازدید: 5098
تعداد دیدگاه ها: 8

تعداد بازدید: 5517
تعداد دیدگاه ها: 10

آمار

بازدیدکننده امروز: 64
کاربران آنلاین: 1
بازدید ماه: 4229
بازدید کل: 165856